Kompakt Laminant ve Kompozit Malzeme Kalitesi

smart-celik-kapi-com-tr-villa-kapisi-modelleri-kalite-ahsap-kompozit-kompakt-laminant-malzeme-23

VİLLA KAPISINA DAİR BİLDİĞİNİZ HER ŞEYİ UNUTUN

Villa Kapısına Dair Her Şeyi Unutun. Baştan Yazmaya Geliyoruz.

Smart Çelik Kapı olarak villa kapısı modellerimiz ile ön planda olmayı başarıyoruz. Peki siz Smart Çelik Kapı’nın Villa Kapısı Modellerini ne kadar tanıyorsunuz.
Hadi gelin bugün de kurak, nemli, sıcak, soğuk her türlü iklim tipine dayanıklı olarak üretilen villa kapısı modellerimizden bahsedelim.

Öncelikle malzeme kalitesini ele alacağız. Villa Kapılarında kullanılan malzeme epeyce önemlidir. Kullanılan malzeme ile villa kapısının ömrü doğru orantılıdır. Smart Çelik Kapı olarak ürettiğimiz villa kapısı modellerimizde son derece kaliteli bir materyal olan kompozit ve kompakt malzeme kullanıyoruz. Siz değerli müşterilerimiz için titizlikle tasarlanan ve her detayı düşünülen villa kapısı modellerimiz kesinlikle villalarınıza ihtişam kazandıracak kapasitededir.

 

smart-celik-kapi-com-tr-villa-kapisi-modelleri-kalite-ahsap-kompozit-kompakt-laminant-malzeme-23

Kompozit Malzeme Nedir?

En az iki farklı malzemenin makro boyutlarda birleşerek oluşturduğu yeni malzemeye kompozit malzeme denir. Kompozit üretimindeki amaç, tek başına uygun olmayan, birbiri içerisinde çözünemeyen malzemeleri kullanım alanlarına uygun özellikleri verebilecek duruma getirmek için yeni özellikler katmaktır. (Dayanım, hafiflik, esneklik, maliyet, vb.)

Kompozit malzemeler ana yapısını iki bileşenden oluştururlar.

Matris Malzeme (Polimer, metal ve metal alaşımlı, seramik esaslı malzemeler)

Takviye Malzeme (Çelik, karbür, aramid, naylon vb.)

Kompozit genelde dayanımlarını  sert ve gevrek olan takviye malzemelerden alırlar. Matris malzemeler ise kompozite tokluk ve süneklik özelliği kazandırır. Malzemeleri bir arada tutma görevi de matris malzemededir.

Kompozit malzemenin gösterdiği gerek yüksek mukavemet gerekse hafiflik özelliğinden dolayı kullanım alanı geniştir.

Savunma Sanayii

Dünyada kompozit teknolojisi geliştikçe teknolojinin savunma sanayisindeki kullanımı da artış gösterdi. Kompozit malzemeler çeşitli kombinasyonlarla kendini oluşturan bileşenlerden daha dayanıklı ve hafif hale getirilebildiğinden dolayı bu sektörde önemli bir yer almaktadır. Bu durumdan faydalanılarak savunma sanayinin olmazsa olmazı zırhlara uygulanıp kompozit zırhlar geliştirilmeye başlandı.

Uzay Teknolojisi ve Havacılık Sektörü

Kompozit  kullanım alanlarına baktığımız zaman ilk sırada havacılık sanayinde çok geniş uygulama alanları bulunduğunu görmekteyiz . Kompozit malzemelerin hafifliklerine oranla üstün mekanik özellikleri baz alınarak uçaklarda ve helikopterlerde iç mekan tasarımında, yapısal malzeme üretiminde kullanılmaktadır.

Kompresör Kanatları, Gövde, İç Donanım: B/Al, SiC/Al, Gr/Al

Türbin Kanatları: Wolfram ve Tantal takviyeli malzemeler.

Helikopter Parçaları: B/Al, SiC/Al, Gr/Al, Gr/Mg, Al2O3/Mg, Al2O3/Al

İnşaat Sektörü

Değişik iç yapıya sahip olan malzemeler yapı sektöründe kullanılmaktadır ve iç yapılarının istenilen özelliklerde olması gerekir. Kullanım ömrü de bu sektör için çok önemlidir. Dolayısıyla malzeme yapısı, malzemenin uygulanacağı koşullara uygun üretilmelidir. Cephe korumaları, tatil evleri, büfeler, otobüs durakları, soğuk hava depoları, inşaat kalıpları birer kompozit malzeme uygulamalarıdır. Tasarım esnek ve kolay olmakta, nakliye ve montajda büyük avantajlar sağlamaktadır.

Örneğin, mukavemet ve su geçirimsizlik için boşluksuz ve yoğun malzeme, ses geçirimsizliği ve ısı yalıtımı için dolu
malzeme, ses emicilini sağlayacak ve ısı iletimini azaltacak şekilde gerekli miktar ve büyüklüklerde boşluklar ile üretilmelidir.

Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektöründe kompozit  kullanım amacı, aracı oluşturan iskeleti hafifletmek ve darbe dayanımını arttırmaktır. Akışkan dinamiği de baz alınarak aracından hızlanma süresi, yakıt verimi yine kompozit malzemenin kullanımına göre değişebilmektedir.

Cam sileceği; %30 Cam+PBT

Filtre kutusu; Mercedes, %35 Cam+ Poliamid 66

Pedallar; %40 Cam+ Poliamid 6

Dikiz Aynası; % 30 Cam+ABS

Far Gövdesi; BMW, %30 Cam + PBT

Hava Giriş Manifoldu; BMW, Ford, Mercedes, %30 Cam+ Poliamid 6

Otomobil Gösterge Paneli; GMT

Otomobil Spoiler; CTP

Otomobil Yan Gövde İskeleti; Ford, CTP

Otomobil Kaporta; Corvette, SMC CTP

Ulaşım Sektörü

Traktör kaporta, kabin, oturma birimi; SMC

Toplu taşıma araçları oturma birimi; SMC

Otobüs havalandırma kanalları, port bagaj parçaları, gösterge paneli; CTP

Açık alan servis (Golf arabası) araçları kaporta, tavan; CTP

Konteyner tabanı; GMT (Preslenebilir takviyeli termoplastik)

Teleferik; CTP

Trenler

Sağlık Sektörü

Kompozitin yaygın olarak kullanıldığı bir diğer alan sağlık alanıdır. Ortopedide kırık kemik onarımı için iç ve dış bağlantı sistemi olarak yeri geldiğinde kompozit malzeme kullanılmaktadır. Diş hekimliğinde ise diş dolgusu olarak kompozit reçineler, diş destek materyali olarak kolljen lif ile güçlendirilmiş epoksi reçinesi kullanılmaktadır. Ayrıca ortodontik teller; cam lif ile güçlendirilmiş naylon, polipropilen, polimetilmetakrilattan imal edilirler. Köprü olarak ise düşük maliyeti ve kolay hazırlanabilmesi gibi özelliklerinden dolayı kollajen, cam ya da kevlar ile güçlendirilmiş polimetilmetakrilat kompozitler kullanılır.

Kompozitin Diğer Kullanım Alanları

 

Robot Teknolojisi

Kimya Sanayisi

Elektrik-Elektronik Teknolojisi

Müzik Aletleri Endüstrisi

Gıda ve Tarım Sektörü

Spor Malzemeleri İmalatı (yüksek atlama sırıkları, tenis raketleri, sörf, yarış tekneleri, kayak vs.)

smart-celik-kapi-com-tr-villa-kapisi-modelleri-kalite-ahsap-kompozit-kompakt-laminant-malzeme-23

Kompakt Laminat Nedir?

Kısaca reçine emdirilmiş kraft kâğıtlarının belirli ısı ve basınç altında preslenmesi ile oluşan plakalara kompakt laminat denir.

Laminat: İsteğe göre renklendirilmiş, (genellikle siyah) reçine emdirilmiş kraft kâğıtlarının ve üzerine dekor kağıdı ve koruyucu tabaka ile tek yüz kaplanması ile oluşur. Arka yüz, zımparalanmış bir başka yüzey ile kolayca yapıştırılacak şekilde hazırlanır. Çift yüzlü laminat üretimine ihtiyaç duyulmamaktadır. Standart kalınlıkları 0.60 ile 0.80 mm kalınlığında olup, ihtiyaca göre siparişle 1.5 mm ye kadar üretilebilir. Yaklaşık her 0.1 mm için 1 adet kraft kağıdı kullanılır. Buna göre, 0.60 mm için yaklaşık (kraftk kâğıdının kalınlığına göre değişmekle birlikte) 6 adet kraft kağıdı kullanılır.

Kompakt Laminat:  2mm’den 20 mm’ye, çok nadir olarak da 40 mm kalınlığa kadar laminat yöntemi ile üretilir. Kompakt kelimesi için solid, masif, kendinden, sıkı, yekpare, sert, sağlam gibi tabirler de kullanılabilir. Kompakt laminat denilince, tamamı laminat olan bir plaka akla gelmelidir. Sadece duvar kaplamalarında tek yüz olarak kullanılabilir olup, diğer bütün kullanım alanlarında çift yüz olarak kullanılır. Kompakt laminat dünya da, Solid Grade Laminate ( SGL ) olarak da anılmaktadır.

Kompakt laminatın ağırlığı bilinen diğer bütün ahşap esaslı plakalardan ağır olarak 1400-1450 kg / m3’tür. Bu ağırlık kompakt laminatın sıkılığı hakkında da bir fikir vermektedir. Sıkı yapıda olması, gözenekli olmadığı için karbon salınımını en aza indirmektedir. Yanması, içeriden alev yürümesi çok zorlaşmaktadır. Böylece bilinen her plakadan daha fazla yangına dayanıklı ve insan sağlığı için zararsız (hijyenik) bir plaka ortaya çıkmaktadır. Hijyenik avantajlarından dolayı, ameliyathane duvarlarında özellikle kompakt laminat malzeme kullanılmaktadır.

Yorumlarınız

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART

X